Praca i życie s(t)ymulowane

Taka wąska literka „t” z szarego końca alfabetu, a tak potrafi zmienić jakość życia zawodowego i osobistego. Jeśli zacząć z wysokiego C, warto czasem przetrzeć lustro i zadać sobie pytanie KIM JESTEM, Warto szukać odpowiedzi na pytania bliskie, czy moje codzienne działania stymulują mój rozwój zawodowy i osobisty, czy może bywam symulantem.

Można też zdecydowanie uprościć sobie życie i zadawać pytania „retoryczne”: Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najlepszym handlowcem na świecie? Lustereczko powiedz przecie, kto jest najlepszym menedżerem na świecie? Lustereczko powiedz przecie, kto jest najlepszym HR-owcem na świecie? Takie pytania „retoryczne” mogą budzić retorsje. „Złe” odpowiedzi mogą kończyć się źle dla lustra.

Jeśli uczciwie i spokojnie przyjmę odpowiedzi wrednie prawdziwego lustra, mogę zakrzyknąć: „Tak, jestem…”, mogę wymamrotać: „Tak, jestem… choć potrzebuję podmalować lewe oko…”, mogę szeptać: „Tak, jestem… hm… to znaczy nie do końca… pora wziąć się do pracy…”.

Wyśmienita wiadomość jest taka, że kierunek jest prosty, a narzędzia są trywialne. Wystarczy umieć zadawać pytania w górę i pytania w dół. Pytania szukające / budujące połączenia między abstraktem (poziom wartości), a konkretem (poziom zachowań). Napiszę subiektywnie – nigdy w życiu nie widziałem miłości (abstrakt), lecz codziennie widzę i doświadczam jej fizycznych przejawień: pocałunek, dotyk, spojrzenie (konkret). Nigdy też nie widziałem skuteczności handlowej (abstrakt), lecz często widzę i słyszę jej fizyczne przejawienia: ilość wykręconych telefonów, dźwięczny głos, pytania otwarte (konkret).

Każdą tożsamość (KIM JESTEM) można i warto rozpisać na drobne nuty. Piękne utwory muzyczne zwykle pamiętam po tytułach, a są one również precyzyjnym zapisem na pięciolinii. Jeśli w tym momencie pomyślałaś o modelowaniu, usłyszeliśmy ten sam akord.

Poznałem kiedyś człowieka, który miał wyjątkowy dar – znał język taczek. Powiedział mi kiedyś, że często słyszy takie ich żale: „jak ja nienawidzę jeździć, kiedy jestem pusta. Niech mnie ktoś w końcu załaduje”.

po-ZDROWIE-nia,

Tomasz Szokal-Egierd

661 333 380

tomasz@via-szkolenia.pl