Żyjąc kontrowersyjnie

Być może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale lubię rozbierać. Życiowo bliski jestem rozrabiania, leczy tym razem chodzi o rozbieranie. A dokładnie o rozbieranie słów. Jeśli rozebrać słowo „kontrowersja”, a później ubrać je na powrót, okaże się, że praktycznie każde nasze działanie jest kontrowersyjne, ponieważ znajdzie się człowiek, który działa inaczej. Człowiek, który wyznaje inną wersję, wersję w kontrze, wersję odmienną. Kontro – wersja.

Niezwykle łatwo i ponętnie jest uderzyć kogoś łatką „ten pomysł jest zbyt kontrowersyjny”. Wtedy zanika lub znika zupełnie pole do rzeczowej dyskusji o poddanym pomyśle. A jeśli poddam się presji tej łatki, tracę możliwość doświadczenia, jakie owoce przyniesie moja wersja (czyli wersja stojąca w kontrze do wersji dotychczasowej, uznanej, utartej).

Czy prowadzenie poważnego szkolenia w poważnym obszarze rozwojowym dla poważnych ludzi biznesu na bosaka jest kontrowersyjne? Oczywiście, że tak. Czy prowadzenie poważnego szkolenia w poważnym obszarze rozwojowym dla poważnych ludzi biznesu w wyglancowanych butach jest kontrowersyjne? Oczywiście, że tak. Dwie różne wersje.

Warto odwołać się do postaci historycznych, które za życia miały łatkę kontrowersyjnych, które były tłumione, rugowane, wyśmiewane, A które dziś daje się za przykład odwagi, wizjonerstwa, pomysłowości. Okazało się po czasie, że niektóre ich wersje urodziły zdrowe owoce.

A jeśli już o czasie mowa, warto go szanować. Warto konkretne procesy, pozytywne zmiany, nowe trendy przyśpieszać. Jak to robić? Uśmiechać się życzliwie. Słysząc opinię innych „to jest zbyt kontrowersyjne”, uśmiechnąć się życzliwie i zaproponować rzeczową rozmowę o wersjach, wychodząc w ten sposób z kontry. A co kiedy to ja pomyślę lub wypowiem zdanie „to jest zbyt kontrowersyjne”? Dokładnie to samo. Mogę uśmiechnąć się do siebie życzliwie i zaaplikować sobie zdrowe pytania: Jaką wersję proponuje ten człowiek? Do czego to wersja ma prowadzić? Jak ta wersja pasuje do obecnego kontekstu? Czemu ma służyć ta wersja?

Oczywiście takie podejście jest zbyt kontrowersyjne, ponieważ znikają wtedy kłótnie, wojny, nawalanki, przepychanki. A życie spokojne, lekkie, stabilne jest nudne, prowadzi do zawałów, udarów, kontuzji kolan i wielu innych plag egipskich,

Tomasz Szokal-Egierd