Słowa rozmyślne

Szarpię cugle

Koń jaki jest, każdy widzi. Pod dwoma wszak warunkami: że mam zdrowe oczy i że chcę zobaczyć rzeczywistość taką, jaką ona jest.

Metafora konna, jak każda inna, otwiera szeroki horyzont bogatych interpretacji, przeniesień na relacje osobiste, na relacje zawodowe. W stadninie biznesu mogę być czarnym koniem, dzikim mustangiem, ociężałym wałachem, rączą klaczą, koniem w kieracie ze zwieszonym łbem, zajeżdżonym wierzchowcem, smukłym arabem szlachetnej krwi…

Platon wychodzi z założenia, że ludzka dusza składa się z trzech aspektów: Rozsądku, Popędu i Woli. Rozsądek, czyli woźnica musi kierować przy pomocy wodzy dwoma różnymi końmi: Wolą i Popędem. Jeden z koni – Wola – jest uległy i rozkazy wykonuje posłusznie. Drugi, nieposłuszny rumak – Popędy i Żądze – jest przekorny i trudno go okiełznać. Żeby powóz życia mógł jechać w obranym kierunku, woźnica Rozsądek musi pohamować konia narowistego”. [Ciekawe skąd ten cytat? I o czym jest cała książka?]

To właśnie Woźnica szarpie cugle. Możemy szarpnąć z cmoknięciem delikatnie. Możemy szarpnąć z krzykiem gwałtownie i ostro. Możemy szarpnąć raz mocno. Możemy szarpać wiele razy znacząco i porozumiewawczo.

Warto stawiać na dobrego konia. W odniesieniu biznesowym widzę dwa główne aspekty tego zwrotu. 1. Jeśli jestem menedżerem – liderem, jakimi kryteriami kieruję się stawiając na konkretnych ludzi? 2. Drugi – chyba ważniejszy – jakim woźnicą jestem sam dla siebie?

Jeśli koń (ja sam, mój biznes, mój zespół handlowy, moje życie osobiste) jest lekko zmulony, ociężały, rozprzężony, czy umiem mądrze szarpnąć cugle budząc energię, motywację, chęć do działania, radość tworzenia, łatwość mierzenia się z trudnościami, ochotę zdobywania pucharów.

Każdy człowiek ma swój zawodowy i prywatny parkur. Czasem musimy skoczyć, czasem przyśpieszyć, czasem wziąć ostry zakręt, czasem wskoczyć na siodło po upadku. Zawsze są jednak sędziowie, którzy skrzętnie liczą, mierzą, oceniają nasze wyniki. I czy sędzia jest zewnętrzny, czy wewnętrzny, jest sprawą drugorzędną.

Konia z rzędem życzę w biznesie i w domu,

Po – MYŚL – ności,

Tomasz Szokal-Egierd

661 333 380

Możesz również polubić