Bywam prostym bydlakiem!

Powyższe zawołanie niskich lotów jest elastycznym ukłonem przed naszymi czasami, które grzmocą z lewa i prawa, że człowiek chętnej wchodzi za drzwi z mocnym napisem. A być użycie słowa „bydlak” jest przejawem przekory lub chęci dostrzegania plusów w byciu bydlakiem.

Delikatniej i jaśniej rzecz ujmując, zabiegam o zwierzęta i ich instynktowne zachowania cielesne. Tomy zapisano przykładami zwierzęcej mądrości ciała – przywołam tylko jeden. I przywołam go w formie pytania – Po co pies po ostrej zadymie trzęsie się chwil kilka?

Setki naukowców, tysiące badań dowodzą, że stres, emocje, napięcia odzwierciedlają / odciskają się w naszym ciele fizycznym. Czasami pytanie-klisza „Jaki masz kontakt z ciałem?” powoduje ironiczny uśmiech na twarzy. „Jak to? Po to nazywam się homo sapiens, żeby stres załatwiać z poziomu myślenia. Bujaj się z tym swoim ciałem”.

I właśnie między innymi chodzi o łagodne bujanie, bujanie ciałem. Doświadczenie cichej rozmowy z pasem biodrowym, z klatką piersiową, z łopatkami, z kręgami szyjnymi, z mięśniami twarzy, z piekącymi oczami… Bujanie jest tylko opcją. Mamy jeszcze masowanie, wytrząsanie, rozciąganie,, odchylanie, obstukiwanie…

Tak, pełna zgoda – można do pracy z emocjami dołączyć wysokie sapiens = łapać źródła napięć, analizować konkretne przypadki, przemyśliwać i planować. Choć „podobno” łatwiej jest korzystać z sapiens, kiedy nasze mózgi są dotlenione, czyli znowu ciało.

Mam śmiałą propozycję. Jeśli masz ochotę i przekonanie, zabaw się proszę w życiowego obserwatora. Uważnie przyjrzyj się osobie, z którą często przybywasz. Jak chodzi? Jak siada? Jak rusza głową? Jak sięga po kawę? Jak wsiada do auta? Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że odkryjesz lub potwierdzisz wiele.

Kłaniam się w pas, Twój pas,

Tomasz Szokal-Egierd

661 333 380

Być może uwierzysz, być może nie – o każdej porze dnia i nocy mimo czterdziestki na karku potrafię stojąc na lewej nodze kopnąć się w czoło prawą piętą. Bywam elastycznym bydlakiem i rozsądnym człowiekiem, który chce korzystać z prostych metod.

Możesz również polubić